Para na zakupach spożywczych płaci przy kasie

Fot. Fotolia

Przyglądając się cenom nasion chia, amarantusa czy spiruliny, które promowane są jako niezbędne elementy zdrowej diety można odnieść wrażenie, że racjonalne odżywianie jest bardzo kosztowne. Na szczęście można jeść zdrowo bez konieczności kupowania egzotycznych i drogich produktów. Odpowiednie planowanie menu sprawi, że zdrowa dieta wcale nie będzie kosztowna, a wręcz pomoże zaoszczędzić pieniądze.

Planuj posiłki i zakupy

Planowanie jadłospisu na kolejne 3-4 dni pozwoli uniknąć marnowania i wyrzucania produktów spożywczych.  Warto zadbać o taki dobór potraw, aby wykorzystywać do końca raz zakupione produkty (np. z dużego opakowania jogurtu naturalnego przygotować pierwszego dnia koktajl owocowy, zaś drugiego sos czosnkowy do pieczonych warzyw). Na podstawie takiego planu można przygotować listę potrzebnych surowców i z jej pomocą zrobić zakupy. Pozwoli ona również uniknąć spontanicznego kupowania produktów, takich jak słodycze, słone przekąski czy napoje. Precyzyjna lista zakupów zmniejsza również ryzyko marnowania żywności, ponieważ kupuje się tylko te produkty, które zostaną zużyte do przygotowania potraw.

Rzadziej jedz poza domem, częściej gotuj

Stołowanie się poza domem kosztuje znacznie więcej niż przygotowywanie posiłków w domu. Często w cenie lunchu w restauracji można przygotować posiłki na cały dzień.

Upieczenie w piekarniku własnej wędliny z kawałka schabu, szynki czy piersi z indyka to również oszczędność pieniędzy. Wędliny kupowane w sklepach często „pompowane” są wodą i innymi wypełniaczami. W konsekwencji płacimy za dodatki, a nie za mięso. Kawałek mięsa wystarczy doprawić ziołami, pieprzem, czosnkiem czy innymi ulubionymi przyprawami, włożyć do rękawa do pieczenia i upiec w piekarniku.

Kupuj produkty sezonowe

Zimą postaw na warzywa korzeniowe, kiszonki, jabłka, gruszki oraz cytrusy; wiosną i latem na owoce jagodowe, sałaty, rzodkiewki, pomidory i ogórki; jesienią na dynię, cukinię, paprykę, jabłka i gruszki. Porównaj ceny pomidorów i kiszonek w okresie zimowym. Te pierwsze mogą kosztować nawet 20-30 zł/kg. Cena kilograma ogórków kiszonych to zaledwie 4-5 zł. Zimą warto również postawić na warzywne pasztety i pasty kanapkowe (np. z soczewicy, selera, ciecierzycy) i przetwory warzywne (np. marynowane buraczki). Sezonowe warzywa i owoce są zawsze najtańsze.

Jedz mniej mięsa

Mięso jest dość drogim produktem (np. pierś indyka 22 zł/kg). Dużo tańszym rozwiązaniem są np. nasiona roślin strączkowych (np. kilogram ugotowanej soczewicy to koszt 10zł, kilogram ugotowanej kaszy gryczanej to koszt 3 zł). Potrawy bezmięsne, z dodatkiem kasz i strączków będą więc tańsze niż potrawy mięsne. Warto zaplanować je 2-3 razy w tygodniu.

Nie musisz kupować produktów eko czy bio

Niestety żywność ekologiczna jest w Polsce bardzo droga. Można jednak zaplanować zdrową dietę bez jej udziału. Wystarczy wykorzystywać w niej sezonowe, nieprzetworzone produkty, duże ilości warzyw i owoców oraz kasze, ryż, strączki, jajka, naturalny nabiał, orzechy, oleje, ryby oraz małe ilości mięsa. Tyle wystarczy, aby przygotować zbilansowany jadłospis. Warto dbać o jak największe urozmaicenie kupowanych produktów, wtedy ryzyko przedawkowania potencjalnych substancji szkodliwych zawartych w żywności jest bardzo małe.

Znajdź polskie odpowiedniki egzotycznych produktów

Zamiast nasion chia (13 zł/kg), wybierz siemię lniane (5 zł/kg), jagody goji (40zł/kg) wymień na suszoną żurawinę (20 zł/kg), a łososia (70 zł/kg) zastąp śledziem (15 zł/kg). Właściwości te same, cena dużo niższa.

Nie ma już chyba wątpliwości, że zdrowa dieta nie musi być droga. Odpowiednie planowanie posiłków i przemyślany dobór produktów pozwalają jeść nie tylko zdrowo, ale i oszczędnie.