Szklanka mielonego mięsa z ligawy wołowej

Ligawa wołowa

Szklanka mielonego mięsa z ligawy wołowej waży 200 g.

  100g na zdjęciu (200 g)
Energia 110 kcal 220 kcal
Białko 22,0 g 44,0 g
Tłuszcz 2,3 g 4,6 g
Węglowodany 0,0 g 0,0 g
Błonnik 0,0 g 0,0 g

Ligawa wołowa kalorie w 100g: 110kcal

Zobacz więcej: 200g mięso wołowe mielone ligawa

Ostatnia aktualizacja: 2023.02.23

Ważenie dodano: 2012.11.27 w kategorii Mięso, wędliny i dania mięsne

Dzienne zapotrzebowanie

Porcja ze zdjęcia dla 2000 kcal
pokaż dla mojego zapotrzebowania


Mamy 11 opinii na temat ważenia - napisz własną

  • Jak ważyć to mięso po usmażeniu?
    Robiąc spaghetti biorę 400g zmielonej ligawy i smaże na patelni bez dodatku tłuszczu. Po usmażeniu mięso waży około 270g. Jak mam policzyć zawartośc składników odżywczych? Liczyć je z 270g i w ogóle nie brać pod uwagę tłuszczu (który się wytopił)? Czy liczyć normalnie z 400g? Bo niby nie zjadam wtedy już tych 400g tylko 270g.
  • Wartość kalorii nie zmienia się. Zmiana wagi następuję głównie ze względu na ubytek wody, która wyparowuje. Więc jeśli bierzesz 400g miesa (440kcal) to po usmazeniu bez tluszczu otrzymujesz 270g miesa i wciąż 440 kcal :)
  • Jesteś pewna, że w przypadku tego mięsa też się tak liczy? Bo kurczak to rozumiem, 0 tłuszczu. Ale smażąc wołowinę widać, że tłuszcz się wytapia, więc kalori powinno być mniej. A skoro mówisz, że to woda wyparowuje, więc powinno się chyba liczyć wartości odżywcze po obróbce termicznej. Przecież woda nie ma kcal. Załóżmy, że mamy 200g ligawy, w tych 200g jest około 60g wody, więc samego "mięsa" jest około 140. To skoro mamy 140g mięsa, to czemu wartości liczymy wraz z wodą?

    A co będzie w przypadku wieprzowiny, która ma około 30g tł/100g? Czy tutaj też liczymy wagę i kcal przed oibróbką? Przecież prawie 1/3 wagi to tłuszcz, który się w większości wytopi..

    Co się dzieje z kaloriami pochodzącymi z tłuszczu? Mimo, że je wypalimy na patelni, to one i tak powinny być liczone? ;/
  • Nigdy nie wiesz ile kalorii sie wytopu. Moze z twojego miesa wyplynie 1% tluszczu, moze 5% a moze caly. Nie wiesz także ile tak naprawdę tluszczu znajduje sie w miesie przed obrobka termiczna. A w przypadku miesa tak chudego jak ta wolowina to naprawdę nie ma znaczenia.
  • I don't know who you are, but if you deceived me, I will find you and I will kill you.
    Dzięki :)
  • Czekam na opinie innych.
  • kucharzamator 2014/09/12 09:35
    Chciąlbym aby specjalista się wypowiedział, bo wypowiedzi gospodyń domowych są nie wiążące. Pytanie: ile maksymalnie może być wody w mięsie wołowym (ligawie cokolwiek to jest).
    Kupiłem 1050 g "ligawy", pokroiłem na duże kostki tak jak mnie uczono kiedyś na gulasz. Smażyłem, po chwili już się gotowało. Zlałem wodę do naczynia. Tak trzykrotnie. Nareszcie zaczęło się smażyć. Dodałem trochę tłuszczu. Smażyłem aby uzyskać kolor przed duszeniem.
    Zważyłem po odlaniu wody pogotowaniu z ok. kilograma uzyskałem ok. 750 g, po usmażeniu natomiast 525g. Czyli ok. połowę tego co kupiłem.
    Dlaczego nikt tego tematu nie porusza. Wiem, że zjem pół kilograma, a nie kilogram. W związku z czym kilogram ligawy jako potrawy kosztuje prawie 80 zł, a jest to mała miseczka. Dla trzech osób na jeden obiad.
    Taka jest prawda. Pytanie kto dodaje (pompuje) wodę do mięsa, a kto powinien sprawdzać i kontrolować ten proceder?
    Dziękuję za uwagę. Piotr.
  • @kucharzamator co prawda nie jestem specjalistą ale wystarczy pomyśleć i ewentualnie użyć wyszukiwarki by sprawdzić z jakich proporcji składają się mięśnie czytaj mięso- otóż w około 70% to woda. Kto pompuje wodę? Matka natura. A to ile wody ci ubędzie jest zależne min od sposobu obróbki cieplnej mięsa.
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2014/09/12 15:15
    @kucharzamator: "Pytanie: ile maksymalnie może być wody w mięsie wołowym". W chudym mięsie wołowym znajduje się średnio 73 % wody. Źródło:http://ro.uow.edu.au/cgi/viewcontent.cgi?article=1053&context=hbspapers. Dla porównania w karkówce wieprzowej znajduje się około 60 % wody, a w piersi kurczaka bez skóry około 76 % wody. Czyli im tłustsze mięso, tym będzie zawierać mniej wody i na odwrót - czym chudsze, tym więcej w nim zgromadzonej wody.
    Woda występująca w surowcu, ma wpływ na wagę końcową produktu poddanego obróbce. Jeżeli jej ubywa pod wpływem zastosowania wysokiej temperatury obróbki termicznej, to surowiec się kurczy i zagęszczeniu ulegają substancje, które nie zostały rozpuszczone w wodzie bądź się nie wytopiły. Czyli dla ugotowanego mięsa wartości w przeliczeniu na 100 g będą wyższe niż dla surowego mięsa.

    "Dlaczego nikt tego tematu nie porusza." Być może nikt się nad tym nie zastanawia, albo po prostu nie interesuje się tymi kwestiami.

    "Pytanie kto dodaje (pompuje) wodę do mięsa, a kto powinien sprawdzać i kontrolować ten proceder?"
    Zachęcam do zapoznania się z informacjami znajdującymi się w podlinkowanych stronach i do ewentualnego kontaktu z danymi instytucjami:
    http://www.wetgiw.gov.pl/bip/index.php?action=art&a_id=230 - Główny Inspektorat Weterynarii
    http://bip.wiih.org.pl/index.php?id=495&id2=494 - Inspekcja Handlowa
    http://www.federacja-konsumentow.org.pl/51,artykuly-spozywcze.html - Federacja Konsumentów
  • Drachenfels 2016/06/23 00:05
    > Pytanie kto dodaje (pompuje) wodę do mięsa, a kto powinien sprawdzać i kontrolować ten proceder?

    Wode pompuje krowa, kontrolowac powinni genetycy, tak by powstala krowa ktora nie pije.

    Strasznie mnie to ubawilo. :-)

    @Santa_Lukas:
    >Załóżmy, że mamy 200g ligawy, w tych 200g jest około 60g wody, więc samego "mięsa" jest około 140. To skoro mamy 140g mięsa, to czemu wartości liczymy wraz z wodą?

    Bowiem jak zauwazyles woda nie ma kalorii, wiec bez wzgledu czy mieso pieczesz 1 minute czy 10 czy 100. Jego kalorycznosc sie nie zmieni a tylko spadnie ilosc wody. Dlaczego wiec przyjelo sie podawac raczej przed gotowaniem? Bowiem kazdy gotuje inaczej i jedyna rzecz pewna to surowe mieso. Natomiast na tym portalu sa czasami pomiary upieczonych/ugotowanych rzeczy dla wlasnie tych momentow kiedy nie masz pojecia ile bylo surowego.
  • "I will find you and I will kill you."
    "Chciąlbym aby specjalista się wypowiedział, bo wypowiedzi gospodyń domowych są nie wiążące"

    Wy jestescie nienormalni ludzie :D

Dodaj komentarz na temat ważenia

Oceń smak i właściwości produktu. Podziel się ciekawym przepisem, napisz jak wykorzystujesz go w kuchni. Jeśli produkt jest dla Ciebie nowością nie krępuj się pytać o sposób przyrządzania czy dostępność.

Możesz dodać komentarz jako niezalogowany lub zaloguj się albo zarejestuj aby w pełni korzystać z ileważy.pl

Zobacz jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu

Jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu?

  • powiąż komentarze z Twoim kontem użytkownika
  • nie czekaj na moderację komentarzy
  • zarezerwuj swój podpis / pseudonim
  • podstawowe konto jest darmowe a rejestracja trwa ok. minutę