Garść wędzonego, suszonego dorsza

Wędzony, suszony dorsz

Garść wędzonego, suszonego dorsza ciętego w paski waży 20 g.

  100g na zdjęciu (20 g)
Energia 200 kcal 40 kcal
Białko 46,3 g 9,3 g
Tłuszcz 0,7 g 0,1 g
Węglowodany 2,1 g 0,4 g
Błonnik 0,0 g 0,0 g

Wędzony, suszony dorsz kalorie w 100g: 200kcal

Zobacz więcej: garść 20g dorsz suszony paski

Ostatnia aktualizacja: 2013.04.04

Ważenie dodano: 2012.09.18 w kategorii Ryby i dania rybne

Dzienne zapotrzebowanie

Porcja ze zdjęcia dla 2000 kcal
pokaż dla mojego zapotrzebowania


Skład: ryba, sól, cukier, dym (E 150), wzmacniacz smaku (E 621). Pochodzenie: Ocean Spokojny.

Mamy 11 opinii na temat ważenia - napisz własną

 • Jak to smakuje? Przekąska taka jak chipsy?
 • A jakiej to firmy???
  Bo znalazłem : http://codopiwa.pl/pl/suszony-dorsz-ciety-w-paski-wedzony.html
  i tam jest w 100g białko 20g, tłuszcz 1,8g, węglowodany 0,5g, wartość energetyczna 98 kcal.
  Albo http://www.sklep.arpol.net.pl/pl,catalog,suszona_przekaska_rybna_msdm,52.html i tam jest Wartość odżywcza 39.20 kcal Waga netto 40g.

  To połowa mniej niż u Was.
 • gdzie można kupić coś takiego?
 • Izabela[autor ilewazy.pl] 2012/09/19 09:44
  @Egon: "A jakiej to firmy???" http://goo.gl/ct0OA
  Zauważ, że podane przez Ciebie wartości dotyczą surowego mięsa, zawierającego dużą ilość wody. W trakcie suszenia i wędzenia woda wyparowuje. Suchy produkt posiada w sobie niewiele wody, stąd składniki typu białko, ulegają zagęszczeniu i automatycznie podwyższają wartość kcal / 100 g.
  Suszenie to przy okazji naturalna metoda utrwalania, stąd suchy produkt wytrzymuje w opakowaniu kilka miesięcy bez konserwantów.
 • Ale to jest przecież tej samej firmy. To samo opakowanie.
  Podane wartości dotyczą tego co jest w opakowaniu czyli suszonego dorsza.
  Chyba nikt nie podaje wartości odżywczych produktu surowego sprzedając produkt suszony.
  Napisane jest przecież wyraźnie: Suszony dorsz cięty w paski. Wartość odżywcza 39.20 kcal Waga netto 40g

  Dwa różne sklepy podają takie wartości a wy inne (2 razy większe) tego samego produktu. Gdzieś musi tkwić błąd. Czy dane te są z opakowania produktu???
 • Izabela[autor ilewazy.pl] 2012/09/19 10:58
  @Egon: przejrzyj proszę ten produkt na 10 różnych stronach internetowych. Na prawie każdej z nich znajdziesz inne wartości odżywcze. Wartości odżywcze np. do suszonych krewetek pochodzą z tej strony: http://goo.gl/ct0OA. Uważam, że są prawidłowe.
 • dziadova 2012/09/19 11:15
  Mniam! Zjadłabym tego niezliczone ilości...
 • Maciej[autor ilewazy.pl] 2012/09/19 11:38
  @Egon: Dane nie są z opakowania, bo na opakowaniu są naszym zdaniem błędne. Niemożliwe jest, żeby surowa ryba miała w granicach 80 kcal na 100 g i zbliżoną wartość na 100 g miały wysuszone całkowicie kawałki tej ryby. A to, że informacja jest powielana na innych stronach niczego tu nie dowodzi (to akurat częsta praktyka, że dane z jednego źródła są powielana wszędzie bez zastanowienia).

  > Chyba nikt nie podaje wartości odżywczych produktu surowego sprzedając produkt suszony.

  Tu mógłbyś się zdziwić ;) To nie wynika z celowych zabiegów ze strony producentów, ale różnie to po prostu bywa ze starannością w przygotowaniu danych. Nie każdy producent jakoś głęboko się zastanawia czy analizuje podawane wartości odżywcze na opakowaniach. Zauważ, że dopuszczalna prawnie (wg rozporządzenia) jest praktyka, korzystania z ogólnodostępnych baz danych. Wystarczyło, że osoba odpowiedzialna za przygotowanie opakowania "wygooglowała" nieodpowiednią wartość i ją spisała i efekt gotowy.

  Osoby, które przywiązują dużą uwage do wartości na opakowaniach może to dziwić, ale mieliśmy już takie sytuacje i nie były to przypadki jednostkowe (dzwoniliśmy do producentów z "dziwnie wyglądającymi" danymi i okazywało się, że dane są wzięte z "jakiejś" strony internetowej, pochodzą od jakiejś innej odmiany produktu, czy dotyczą innego sposobu obróbki cieplnej, np. surowe zamiast gotowane).

  Nie wiem skąd dokładnie wzięliśmy tutaj dane, bo dość sporo ich szukaliśmy i nie pamiętam na jakim źródle stanęło, jednak na tą chwilę uważamy, że są to wartości prawidłowe.

  Tu jest link do bazy USDA (amerykański standard, renamowane źródło za oceanem, bardzo często powielane również w naszym kraju): http://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/4461 i tam wartości na 100 g są nawet wyższe niż te, które my podajemy (a wartość przed suszeniem jest zbliżona to naszego dorsza).

  Moim zdaniem nie jest po prostu fizycznie możliwe, aby poprzez prostą zmianę zawartości wody przy suszeniu, dane na 100 g nie zmieniły się znacząco (mówimy o soczystym kawałku ryby, z którego zostają suche wióry, więc zmiana ilości wody a w konsekwencji wartości w przeliczeniu na 100 g musi być znacząca).

  Jeśli masz jakieś źródła (poza stronami, które po prostu spisały wartości z opakowania) to bardzo chętnie się z nimi zapoznam i skoryguję nasze dane. Opieramy się tu na zdrowym rozsądku, ale nie mamy 100% pewnego źródła, bo nie dokopalliśmy się do badań, więc jesteśmy otwarci na uwagi czy dalszą dyskusję.
 • A co ze smakiem? :D Coś jak chipsy?
 • Sebisław 2012/09/19 21:05
  A gdzie można je kupić?
 • tylko po co ten cukier i wzmacniacze :/ Ale jak na przekąskę wydaje się dobre :)

Dodaj komentarz na temat ważenia

Oceń smak i właściwości produktu. Podziel się ciekawym przepisem, napisz jak wykorzystujesz go w kuchni. Jeśli produkt jest dla Ciebie nowością nie krępuj się pytać o sposób przyrządzania czy dostępność.

Możesz dodać komentarz jako niezalogowany lub zaloguj się albo zarejestuj aby w pełni korzystać z ileważy.pl

Zobacz jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu

Jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu?

 • powiąż komentarze z Twoim kontem użytkownika
 • nie czekaj na moderację komentarzy
 • zarezerwuj swój podpis / pseudonim
 • podstawowe konto jest darmowe a rejestracja trwa ok. minutę