Kobieta przy otwartej lodówce

Fot. Fotolia

Czy zastanawiałeś się kiedyś co jedzą i jak gotują dietetycy? Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie żywią się oni tylko sałatą, marchewką oraz drogą i egzotyczną żywnością.  Są jednak produkty, które właściwie każdy dietetyk ma zawsze w domu. Poznaj skarby z kuchni dietetyka.

Świeże warzywa i owoce

Są one podstawą diety, dlatego w każdej kuchni powinno znaleźć się przynajmniej kilka ich rodzajów. Warto stawiać na świeże i sezonowe warzywa i owoce, które zawierają najwięcej witamin, minerałów i są zwyczajnie najtańsze. Dietetycy też nie lubią wydawać fortuny podczas zakupów, dlatego zimą wybierają jabłka, gruszki, cytrusy, buraki, marchew, selera, zaś wiosną i latem sięgają po owoce jagodowe (truskawki, borówki, maliny), brzoskwinie, nektarynki, ogórki, pomidory, sałatę czy rzodkiewkę.

Mrożonki

Zimą i wczesną wiosną każdy dietetyk ma w swojej zamrażarce zapasy mrożonych warzyw i owoców. Najlepiej takie rezerwy przygotowywać samodzielnie latem i jesienią, kiedy dostępność warzyw i owoców jest największa. Mrożonki nie tracą dużych ilości witamin i minerałów, dlatego są świetnym rozwiązaniem na okres, kiedy dostępność roślin jest bardzo mała.

Kasze, ryż, makaron brązowy

Produkty zbożowe powinny być częścią każdego z głównych posiłków (obiad, śniadanie, kolacja). Warto mieć je więc zawsze w domu. Dietetycy mają w swojej szafce m.in. kaszę gryczaną (paloną lub niepaloną), kaszę jaglaną, jęczmienną, ryż brązowy i makaron pełnoziarnisty. Można z nich wyczarować nie tylko potrawy wytrawne, ale również słodkie. Na śniadanie świetnie sprawdza się kasza jaglana gotowana na mleku, z dodatkiem świeżych owoców i orzechów. Zarówno kasze, jak i ryż oraz makarony mogą służyć również do zagęszczania zup warzywnych, które powinny pojawiać się w jadłospisie każdego dnia.

Płatki zbożowe

Są głównym składnikiem owsianki, chyba najpopularniejszej potrawy dietetycznej. Płatki mają jednak dużo szersze zastosowanie. Można użyć ich do przygotowania zdrowszych wersji ciast, ciastek czy babeczek. Zmiksowane mogą być stosowane jako mąka.

Płatki owsiane w połączeniu z mlekiem, jogurtem czy kefirem oraz owocami są szybkim i prostym pomysłem na zdrowe i zbilansowane śniadanie.

Orzechy, nasiona i pestki

Są one źródłem zdrowych tłuszczów nienasyconych oraz białka roślinnego. Można je stosować jako dodatek do owsianek, sałatek lub jako posypkę do zup. Świetnie sprawdzą się również w formie zdrowych deserów, np. pralinek z owoców suszonych i orzechów.

Oleje roślinne i oliwa

Na ich bazie przygotowywać można przeróżne sosy sałatkowe. Dietetycy starają się nie używać olejów do smażenia, ale właśnie na zimno. Dzięki temu można w pełni wykorzystać pozytywny wpływ tłuszczów nienasyconych w nich zawartych.

Naturalny nabiał lub napoje roślinne wzbogacane w wapń

Nabiał oraz wzbogacane napoje roślinne są jednymi z najlepszych źródeł wapnia. Przydają się do przygotowania owsianki, kaszy na mleku z owocami, past kanapkowych czy koktajlów mlecznych. Ich zastosowanie kulinarne jest ogromne.

Dietetycy zawsze wybierają produkty mleczne naturalne, unikają zaś wersji smakowych, które zawierają barwniki i cukier. Stronią również od mleka pełnotłustego 3,2% (ze względu na dużą zawartość tłuszczów nasyconych) oraz odtłuszczonego 0,5% (ze względu na utrudnione wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach).

Jajka

Jajka są źródłem pełnowartościowego białka, witaminy A, D, E, K i witamin z grupy B, luteiny, lecytyny oraz wapnia, żelaza, magnezu, fosforu. Można z nich przygotować jajecznicę, omlety, placki, ciasta, pasty kanapkowe, farsze. Jajka ugotowane na miękko są szybkim sposobem na smaczne śniadanie.

Nasiona roślin strączkowych

Suche nasiona soczewicy, ciecierzycy, soi czy fasoli można przechowywać bardzo długo. Przydają się one do wyczarowania wielu potraw, np. pasztetów, past kanapkowych, kotletów, gulaszów warzywnych.  Strączki świetnie sprawdzają się również jako dodatek do zup. Można je gotować w większych ilościach, a następnie mrozić. Dzięki temu w każdym momencie można przygotować szybkie danie z ich udziałem. Dietetycy zalecają, aby strączki pojawiały się w menu 2-3 razy w tygodniu. Warto więc mieć je zawsze pod ręką.

Skarby z kuchni dietetyka nie są trudno dostępnymi i drogimi produktami. Można je kupić w każdym sklepie spożywczym za niewielką cenę. Posiadając je zawsze w kuchni można wyczarować zdrowe i pożywne posiłki na cały dzień.