Kapusta pekińska

Kapusta pekińska waży 700 g.

  100g na zdjęciu (700 g)
Energia 16 kcal 112 kcal
Białko 1,2 g 8,4 g
Tłuszcz 0,2 g 1,4 g
Kwasy tłuszczowe nasycone 0,1 g 0,4 g
Węglowodany 1,3 g 9,1 g
Błonnik 1,9 g 13,3 g
Sól 0,0 g 0,2 g

Kapusta pekińska kalorie w 100g: 16kcal

Zobacz więcej: sztuka kapusta 700g pekińska

Ostatnia aktualizacja: 2018.11.19

Ważenie dodano: 2010.04.28 w kategorii Warzywa i ich przetwory

Dzienne zapotrzebowanie

Porcja ze zdjęcia dla 2000 kcal
pokaż dla mojego zapotrzebowania


Mamy 32 opinie na temat ważenia - napisz własną

  • karolinka 2010/04/28 22:21
    super!! :D
  • czekałam już na pojawienie się pekinki :D
  • DZIĘKUJĘ! jesteście wspaniali :)
  • super! a ile wazy jeden sredni lisc?
  • juz znalazlam. dziekuje :-)
  • ooo ile błonnika ;D a jakie smakołyki z niej wychodzą!
  • Nemulek1997 2013/01/14 20:51
    Jak jestem głodna, a jeszcze nie czas na następny posiłek to potrafię taką całą wsunąć :P Mało kcal, dużo błonnika i jeszcze więcej witamin i innych minerałów. Warzywa i mięso to najlepsze co może być ^^
  • Jak to jest, że jest taka dość spora różnica w kaloriach między kapustą białą i pekińską? Pekinka naprawdę ma tak mało? :D Trudno mi uwierzyć
  • Maciej[autor ilewazy.pl] 2013/10/30 18:00
    @Fishhh: Różnica praktyczna jest żadna. Liczby są różne, ale nie można tak tego porównywać, to są za małe wartości i różnica 17 kcal (tutaj 12 kcal tam 29 kcal na 100 g) jest absolutnie nieznacząca. Wartości odżywcze są zawsze wartościami średnimi i nigdy nie wiadomo ile dokładnie dany posiłek dostarczy energii. Wystarczy kapusta dłużej przechowywana, która utraci trochę wody i już wartości będą wyższe w przeliczeniu na 100 g.
  • Ja kupiłam kapustę, i była cn. dwa razy taka jak ta ze zdjęcia, a kosztowała aż 2 złote ;) Używam jako zamiennik sałaty do sałatki greckiej, albo młode listki + oliwa + przyprawy jako dodatek do obiadu, fajnie pasują do ryżu i panierowanego tofu. Uwielbiam kapustę duszoną z sosem a'la teriyaki; ja robię tak: sos sojowy + czosnek + imbir + dosłownie szczypta cukru, a zazwyczaj go pomijam, wolę "wytrawne" obiady. Taką kapuchę najczęściej łączę z fasolką i zieloną soczewicą lub tofu, i do tego chiński makaron, obiad w niecałe 10 minut :) Została mi resztka, kilka listków; wykombinuję coś z marchewką, imbirem i pędami bambusa; powinno wyjść ciekawie ;)
  • Mogę zapytać skąd wartość 12 kcal / 100g skoro, zgodnie z danymi w tabeli, już z samych węglowodanów mamy prawie 13 kcal / 100g ? To czysta ciekawość. Poza tym czy w aktualnych ważeniach uwzględniacie Państwo kilokalorie z błonnika (zdaje się, że zgodnie z aktualnym rozporządzeniem 1g błonnika = 2 kcal). Pozdrawiam!
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2016/05/29 18:21
    Dane dotyczące wartości odżywczej i energetycznej pochodzą z tabel wartości odżywczych produktów spożywczych i potraw. Kunachowicz Hanna i inni. Warszawa 2005
    Wówczas wyliczenia wyglądały w następujący sposób: Od węglowodanów ogółem, czyli 3,2 g odjęto błonnik - 1,9 g. Otrzymano wynik 1,3 g. 1,3 g * 4 kcal = 5,2 kcal. Białko 1,2 g * 4 kcal = 4,8 kcal; Tłuszcz 0,2 g * 9 kcal = 1,8 kcal. Suma = 11,8 kcal czyli po zaokrągleniu 12 kcal.
    W tamtym okresie nie funkcjonowały przepisy, na podstawie których należało uwzględniać 2 kcal z błonnika.

    W wydaniu PZWL z roku 2012: Hanna Kunachowicz i inni. Wartość odżywcza wybranych produktów spożywczych i typowych potraw, wartość energetyczna kapusty pekińskiej = 16 kcal / 100 g. Czyli do liczby 11,8 kcal dodano kcal z błonnika (3,8).

    W powyższym ważeniu dane nie zostały jeszcze zmienione. Będziemy czynić to sukcesywnie do surowców / produktów u których zachodzi taka potrzeba.
    Zgodnie z przepisami prawnymi mamy jeszcze czas, aby zmienić tego typu informacje na ilewazy.pl Rozporządzenie jeszcze nie obowiązuje.

    "Poza tym czy w aktualnych ważeniach uwzględniacie Państwo kilokalorie z błonnika" Do systemu dane najczęściej wpisuję z etykiety surowca / produktu. Czyli jeżeli producent uwzględnia błonnik, to takie dane również znajdą się na ilewazy.pl
  • Nie rozumiem kryteriów, według których podawana jest tu waga poszczególnych produktów... Na początku byłem przekonany, że chodzi o średnią wagę (przeciętnej wielkości, o ile nie podano inaczej, np. mała cebula), ale im częściej weryfikuję te informacje z rzeczywistością i innymi źródłami, to okazuje się, że na ilewazy.pl jest mnóstwo informacji niewiarygodnych (dlatego zawsze się dziwiłem dlaczego nie mogę znaleźć w sklepach wielu produktów wg wagi podanej na tej stronie). Ostatnio potrzebowałem informacji ile waży średnia kapusta pekińska... Tu podano, że 700 g, natomiast w sklepach (w osiedlowym "warzywniaku", w Społem i w jednym z dyskontów spoż.) najmniejszą, jaką znalazłem ważyła ok. 900 g, a w większości ważyła ok. 1,4 kg (czyli dwa razy więcej niż tu podano!). Natomiast w innych źródłach (w internecie) podano, że średnia waga kapusty pekińskiej to 1,2 kg (optymalna 1-1,5kg). Więc jak to jest z tymi ważeniami tu i ich wiarygodnością, czy ktoś to weryfikuje, czy po prostu jaką kto przypadkowo kupi i sobie zważy, to taka waga jest tu wpisywana??? Bo chyba nie o to powinno tu chodzić...
    PS. Wiarygodność jest ważna chociażby dlatego, że np. w przepisach kulinarnych najczęściej warzywa są podawane w sztukach (domyślnie średnich), więc taki błąd może zepsuć potrawę (zwłaszcza gdy różnice są dwukrotnie większe lub mniejsze od rzeczywistych)!
  • Gillllllllllllda 2017/09/24 08:00
    Maxwell człowieku opanuj się, kup sobie wagę kuchenną i po problemie, to nie jest duży wydatek kupisz juz za 20 zlotych :D
    a tak a propos te szare tło jest okropne, zostańcie przy zielonym, ogólnie super strona, pozdrawiam :)
  • Barbara[autor ilewazy.pl] 2017/09/25 09:05
    @maxwell staramy się wybierać średnie sztuki, czyli ani nie skrajnie małe, ani skrajnie duże. Zawsze jednak znajdziesz sztukę większą, mniejszą i tak możemy dyskutować. Bo czym jest waga rzeczywista, o której wspominasz? Tym ile ważyła twoja kapusta pekińska, czym tym ile ważyła kapusta pekińska z innej strony internetowej? Po to są zdjęcia na ilewazy.pl tej konkretnej kapusty, którą zważyliśmy byś mógł oszacować, czy twoja jest większa, mniejsza, taka sama…Nie zważymy każdej kapusty pekińskiej.
  • Pyszna jest gotowana z soczewicą w sosie pomidorowym, tylko trzeba porządnie doprawić: sos sojowy, listki laurowe, ziele angielskie, pieprz ziołowy, czosnek i ostra papryka, opcjonalnie trochę zielonej pietruszki albo koperku. Często robię na kolację jak mi zostaną resztki kapusty z sałatki, do tego trochę chleba albo ryż/kasza i jest mega wyżerka :)
  • W sosie pomidorowym w wersji curry też jest pyszna :)
  • Barbara[autor ilewazy.pl] 2017/10/30 08:29
    @Tvk_91 często z pekińskiej robię także udawane gołąbki: mięso z ryżem brązowym/kaszą gryczaną, kapustą pekińską i sosem pomidorowym na bazie własnego przecieru z pomidorów malinowych.
  • Skąd bierzecie kapustę pekińską? Od osoby mającej kontakt z hodowcą w Polsce dostałam radę, żeby jej nie tykać. W sierpniu Lidl wycofywał partię skażoną pestycydami ze sklepów... Myślicie, że ta wykorzystywana w restauracjach jest bezpieczna?
  • Barbara[autor ilewazy.pl] 2018/10/08 08:51
    @cuckoo zawsze znajdzie się nieuczciwy producent i zanieczyszczona partia. Jednak generalnie na terenie Unii Europejskiej rzadko zdarzają się poważne zanieczyszczenia pozostałościami pestycydów.
    Dla wnikliwych: https://www.damianparol.com/pestycydy-w-zywnosci/
  • A jakie są wartości dla fioletowej kapusty pekińskiej? Kupiłam dziś takie cudo w kauflandzie bo brakło zwykłej ;) W smaku bardzo podobna, ale delikatniejsza i lekko słodka, a kolor... z zewnątrz wygląda jak przeciętna sałata w odcieniach fioletu i zieleni, a od środka kolor ma wręcz jaskrawo buraczkowy :)
  • Tvk_91
    Czyżby barwiona niczym kwiatki w kwiaciarni ? .
  • Barbara[autor ilewazy.pl] 2018/11/11 17:08
    @Tvk_91 w tabelach nie różnicuje się wartości odżywczej kapusty pekińskiej, ale taka fioletowa ma z pewnością więcej antocyjanów, barwników o działaniu przeciwutleniającym.
  • @Ijon
    Nie wiem, czy barwiona, nie znam się; ale wydaje mi się że tu jest podobnie jak z fioletowymi sałatami, kalafiorem czy cebulą, po prostu odmiana zawierająca dużą ilość barwnika.
    @Pani Basiu
    Można ją uznać za zdrowszą od zwykłej białej z uwagi na zawartość dużej ilości antocyjanów?
    I jeszcze pytanko, ten sam barwnik jest w jagodach i borówce amerykańskiej?
  • Bardzo fajnie pasuje do sałatki a'la grecka tylko bez oliwek, jest delikatniejsza i bardziej soczysta od zwykłej pekińskiej. Ten mój gigant ma prawie 2 kilo, więc reszta pójdzie do zużycia na ciepło; aż się boję, jaki to będzie miało kolor po obróbce termicznej :D
  • Tvk_91
    Zamieni się w zabójczego gluta barwy zielonej , wskoczy na twoją głowę i przez ciemię dostanie się do twojego mózgu :-) .
  • Paula536 2018/11/12 22:44
    Ja tam uwielbiam moją sprawdzoną surówkę 3 składnikową. Siekam drobno kapustę, do tego tarte jabłko i serek wiejski. Nic więcej nie trzeba
  • @Paula536 a ja wolę połączenie kapucha - marchew - jabłko - kukurydza, czasem wyrzucam któryś składnik, okazjonalnie dodaję paprykę czerwoną. niebo w gębie
  • @Ijon
    Zbyt wiele tam nie znajdzie, hehe :D
    Zrobiłam sałatkę na śniadanie do pracy: kapucha, cebula czerwona, kukurydza, ogórek kiszony, jajko na twardo + sos na bazie majonezu i musztardy, pyszności !
  • Na ciepło w zupie pomidorowej a'la tajskiej też wyszło super, chociaż kolor trochę dziwny ;)
  • Tvk_91
    Bardzo ciebie lubię :-) . Buziaczki w twoje policzki .
    Uwielbiam ciebie za poczucie humoru hihihihi , cmok , cmok , cmok .
  • Barbara[autor ilewazy.pl] 2018/11/19 08:24
    @Tvk_91 pytałaś, czy fioletową kapustę można uznać za zdrowszą. Z pewnością jej kolor, a co za tym idzie obecność antyoksydantów działa na plus tej odmiany. Jednak uważam, że stwierdzenie, że jest zdrowsza byłoby nadużyciem. W ogóle zdrowy to pojęcie nieprecyzyjne, to co dla jednego jest zdrowe dla kogoś innego będzie szkodliwe.

Dodaj komentarz na temat ważenia

Oceń smak i właściwości produktu. Podziel się ciekawym przepisem, napisz jak wykorzystujesz go w kuchni. Jeśli produkt jest dla Ciebie nowością nie krępuj się pytać o sposób przyrządzania czy dostępność.

Możesz dodać komentarz jako niezalogowany lub zaloguj się albo zarejestuj aby w pełni korzystać z ileważy.pl

Zobacz jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu

Jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu?

  • powiąż komentarze z Twoim kontem użytkownika
  • nie czekaj na moderację komentarzy
  • zarezerwuj swój podpis / pseudonim
  • podstawowe konto jest darmowe a rejestracja trwa ok. minutę