Kobieta unikająca słodyczy

Fot. Fotolia

Od jakiegoś czasu odchudzasz się, ale nie widzisz efektów? Starasz się jeść zdrowo, ale czujesz się przemęczony i brak ci energii? Sprawdź, czy nie robisz błędów, które sabotują Twój wysiłek, a ciężko jest je zauważyć.

Czym jest margines bezwiedności? To małe błędy w diecie, które popełniasz, nie zauważając ich, a które mogą powodować w dłuższym okresie czasu wzrost masy ciała. Może to być np. dodatkowe 100 kcal, które spożywasz codziennie. Taką porcję energii dostarczają m.in. dwie sztuki ptasiego mleczka lub ćwierć średniego kotleta schabowego.

Błędy w diecie, których nie zauważasz

Kawa ze spienionym mlekiem i syropem – mleko przeznaczone do spieniania i wykorzystywane do przygotowywania m.in. kawy latte i cappuccino zawiera dużo tłuszczu, przez to jest bardzo kaloryczne; kawa latte z syropem karmelowym z popularnej sieciówki może mieć nawet 300 kcal! Taka kawa pita 3 razy w tygodniu przez rok sprawi, że przytyjesz prawie 7 kg! Najlepiej jest pić kawę czarną, z odrobiną mleka i bez dodatku cukru czy syropów.

Kawa 3 w 1 – wydaje ci się, że to zwykła kawa z mlekiem? Nic bardziej mylnego! Filiżanka (200 ml) takiego napoju kawowego to aż 76 kcal, podczas gdy zwykła czarna kawa z odrobiną mleka (50 ml) dostarcza zaledwie 25 kcal.

To tylko jeden cukierek! – niewinny cukierek typu krówka dostarcza 40 kcal. Niewiele, prawda? Czy wiesz jednak, że taki cukierek spożywany codziennie przez rok powoduje wzrost masy ciała o 2 kg?

Drożdżówka zamiast kanapki – nie masz czasu przygotować rano pożywnej kanapki i w ciągu dnia łapiesz za słodką bułkę? Uważaj! Taka drożdżówka z budyniem może mieć nawet 300 kcal! To tyle samo, co dwie kanapki z wędliną drobiową i warzywami oraz kiwi.

Sosy majonezowe – przygotowujesz niesamowicie zdrową sałatę ze świeżych warzyw i grillowanego kurczaka, a na koniec dodajesz do niej sos majonezowy? 2 łyżki takiego sosu to blisko 100 kcal. Gdybyś wymienił go na jogurt naturalny, który w takiej samej porcji dostarcza 30 kcal, zaoszczędziłbyś nawet 70 kcal! W skali roku to prawie 4 kg masy ciała mniej.

Tłuste produkty mleczne – szklanka mleka o zawartości tłuszczu 3,2% dostarcza 140 kcal, zaś mleka 1,5% 108 kcal. Przy codziennym piciu szklanki mleka, zamiana na wersję o mniejszej zawartości tłuszczu, daje spadek masy ciała o 1,5 kg w ciągu roku.

Słodzenie napojówłyżeczka cukru to 20 kcal. Słodząc gorące napoje 1 łyżeczką cukru i wypijając każdego dnia dwie kawy i trzy herbaty dostarczasz swojemu organizmowi dodatkowych 100 kcal. W przeciągu roku skutkuje to przytyciem o 5 kg.

Zdradliwy alkohol - kieliszek wina czerwonego półsłodkiego (150 ml) dostarcza 144 kcal, zaś mały kufel piwa jasnego (330 ml) 160 kcal. Zakładając, że wypija się dwa małe piwa w weekend, po roku można zauważyć wzrost masy ciała o 2,5 kg. Niestety na dwóch małych piwach tygodniowo zazwyczaj się nie kończy.

Jedzenie przed telewizorem lub komputerem - badania pokazują, że siedząc przed telewizorem jesteśmy skłonni zjeść o 14% więcej, a w czasie niezobowiązującej rozmowy z przyjacielem aż o 18%. To samo dotyczy komputera, gazet, książek. Pamiętaj, nigdy nie jedz przed telewizorem!

Zajadanie stresu – jeśli zdarza ci się jeść w momentach stresujących, natychmiast poszukaj alternatywy dla tego sposobu uspokajania się. Zjadasz wtedy znacznie więcej niż potrzebuje twój organizm. Gdy następnym razem pojawi się stres – wyjdź na spacer, pobiegaj, wyjdź na rower, przygotuj sobie relaksującą kąpiel. Znajdź swój sposób na stresujące sytuacje, który nie będzie związany z jedzeniem.

Czy popełniasz któryś z powyższych błędów? Jeśli tak, postaram się popracować nad swoimi nawykami żywieniowymi. Czasem małe zmiany dają wielki efekt.