Dziecko trzymające pomidorki koktajlowe

Fot. Fotolia

Organizm dziecka w wieku przedszkolnym intensywnie rośnie i rozwija się. Potrzebuje więc wielu składników odżywczych, aby ten rozwój przebiegał prawidłowo. Nieprawidłowa dieta może w tym okresie znacząco wpłynąć na stan zdrowia dziecka nie tylko w czasie dorastania, ale również w życiu dorosłym. Sprawdź najczęstsze błędy w diecie przedszkolaka.

Mało urozmaicona dieta

Dzieci często mają kilka ulubionych potraw, które chętnie jedzą, oraz takie, których spożywania odmawiają. Zdarza się, że rodzice chcąc, aby ich dziecko zjadło cokolwiek, podają mu codziennie te same potrawy. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ nie ma jednego produktu spożywczego, który dostarczałby wszystkich niezbędnych witamin i minerałów w odpowiednich ilościach. Monotonna dieta może więc prowadzić do powstania niedoborów żywieniowych.

Warto pamiętać o tym, że dzieci muszą spróbować danego produktu czasem nawet kilkanaście/kilkadziesiąt razy, zanim przyzwyczają się do jego smaku. Nie należy więc tracić cierpliwości i z uporem proponować dziecku nowe produkty i potrawy.

Podawanie dziecku produktów o dużej zawartości cukru

Do takich produktów należą słodycze, słodzone napoje, smakowe płatki śniadaniowe, smakowe produkty mleczne, drożdżówki. Są one wysokokaloryczne, a więc powodują wzrost masy ciała. Cukier w nich zawarty sprzyja dodatkowo próchnicy zębów. Produkty dosładzane, które podawane są dzieciom przed głównymi posiłkami zmniejszają również apetyt, przez co dziecko mniej chętnie sięga po wartościowe produkty.

Dzieciom w wieku przedszkolnym warto podawać samodzielnie przygotowane słodkości, np. praliny z owoców suszonych i orzechów, musy owocowe, budynie i kisiele, ciasta na bazie mąki pełnoziarnistej, z małym dodatkiem cukru.

Podawanie dziecku produktów przetworzonych

Są one źródłem soli, tłuszczów nasyconych oraz tłuszczów typu trans, które zwiększają ryzyko powstawania chorób układu krążenia. Nadmiar soli powoduje dodatkowo zwiększoną utratę wapnia wraz z moczem, co może zaburzać prawidłowy rozwój układu kostnego i w przyszłości sprzyjać osteoporozie.

Do produktów przetworzonych należą: gotowe potrawy w słoikach, zupy i sosy w proszku, kostki i buliony rosołowe, żywność fast food, słone przekąski, wędliny, parówki, kiełbaski itd.

Zbyt małe ilości produktów mlecznych

Są one najlepiej przyswajalnym źródłem wapnia w diecie. Zbyt małe spożycie mleka i jego przetworów może więc powodować nieprawidłową mineralizację kości, co sprawi, że będą one podatne na złamania.

Dzieciom w wieku przedszkolnym zaleca się wypijanie 3-4 szklanek mleka każdego dnia. Można je zastąpić naturalnym jogurtem lub kefirem albo częściowo serami. 1 szklanka mleka = 1 szklanka jogurtu, kefiru = 100 g sera twarogowego = dwa plasterki żółtego sera (30 g).

Za mało warzyw i owoców

Utarło się przekonanie, że dzieci nie lubią warzyw. Zazwyczaj jednak nie wynika to z niechęci, ale z braku przykładu ze strony rodziców. Jeśli rodzice nie jedzą warzyw, nie mogą oczekiwać, że ich dziecko będzie zajadało się marchewką czy brokułem.

Ważne jest również odpowiednie podanie warzyw i owoców. Ważne jest, aby były one serwowane w sposób estetyczny i zachęcający do jedzenia. Nikt z nas nie chciałby jeść nieapetycznie wyglądającej papki ze szpinaku czy marchewki.

Warto podawać dzieciom warzywa w formie zupy krem, pasztetów i past warzywnych, zaś owoce w formie smoothie lub koktajlów.

Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta jest ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie dziecka. Unikanie powyższych błędów może sprawić, że stanie się ona wartościowa i odżywcza, a przez to korzystna dla zdrowia i rozwoju małego człowieka.