Płatki żytnie

Łyżka płatków żytnich waży 10 g.

  100g na zdjęciu (10 g)
Energia 362 kcal 36 kcal
Białko 6,9 g 0,7 g
Tłuszcz 3,2 g 0,3 g
Kwasy tłuszczowe nasycone 0,9 g 0,1 g
Węglowodany 71,0 g 7,1 g
Błonnik 11,6 g 1,2 g
Sól 1,7 g 0,2 g

Płatki żytnie kalorie w 100g: 362kcal

Zobacz więcej: łyżka 10g płatki żytnie

Ostatnia aktualizacja: 2015.10.27

Ważenie dodano: 2010.09.18 w kategorii Produkty zbożowe

Dzienne zapotrzebowanie

Porcja ze zdjęcia dla 2000 kcal
pokaż dla mojego zapotrzebowania


Mamy 25 opinii na temat ważenia - napisz własną

  • serenada 2010/09/19 07:36
    Które płatki należy wybierać - żytnie czy owsiane górskie? Pierwsze mają więcej błonnika i mniej tłuszczu, ale w drugich jest za to więcej białka... A może pszenne? Sama nie wiem, które są najlepsze...
  • Najlepiej zmieszać wszystkie! :) Różnorodność jest najlepsza :)
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2010/09/23 12:11
    Zgadzam się z powyższą wypowiedzią. Dodam jeszcze od siebie:
    Polecam wymieszać kilka rodzai płatków ze sobą (pszenne, żytnie, jęczmienne, owsiane, orkiszowe), dodać nasiona słonecznika i dyni, orzechy (najlepiej mix: brazylijskich, nerkowców, piniowych, laskowych, włoskich, migdałów), suszone owoce, a otrzymamy własne musli - bogate w składniki odżywcze bez zbędnych dodatków w postaci substancji smakowych, zapachowych, barwiących, stabilizujących, bez dodatku cukrów prostych itd... Kilka łyżek takiego musli wraz z fermentowanym, naturalnym napojem mlecznym i wkrojonym świeżym owocem będzie rewelacyjnym porannym zastrzykiem energii !
  • serenada 2010/09/23 21:44
    Uwielbiam musli i nie mogę się bez niego obejść, ale dotąd nie robiłam go sama. Płatki trzeba wcześniej prażyć na patelni czy niekoniecznie? W tej mieszance lepsze będą błyskawiczne czy mniej przetworzone?
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2010/09/24 14:12
    Do sporządzania musli polecam płatki mniej przetworzone (czyli nie błyskawiczne). Ze względu na mniejszą ingerencję podczas produkcji, posiadają więcej walorów odżywczych. A konsystencję możemy sobie sami regulować - przetrzymując krócej bądź dłużej w mleku lub napoju mlecznym.
    Jeżeli chodzi o prażenie płatków, jest to kwestia smaku. Proponuję pierwsze musli zrobić prażone, a jeżeli nie będzie odpowiadało, to następne bez prażenia :)
    Ja wykonuję to w następujący sposób: rozgrzewam piekarnik, orzechy kroję na mniejsze kawałki, na blachę wykładam płatki, orzechy, dynię, słonecznik. Wkładam na kilka minut do piekarnika włączając termoobieg. Po przestudzeniu łączę z suszonymi owocami. Przekładam do szczelnego pojemnika.
  • serenada 2010/09/24 21:36
    Pewnego razu widziałam program Nigelli Lawson, w której ta robiła granolę... znalazłam też przepis: http://www.rondelek.pl/granola-nigelli-lawson/
    Co Pani sądzi o takiej przekąsce? Czy można sobie pozwolić na płatki typu crunchy? Jeśli tak, to które wybrać: naturalne, owocowe, bananowo-czekoladowe czy może sezamowe (taki wybór znalazłam u jednego ze znanych producentów)? Bardzo zdziwiło mnie to, że naturalne mają najwięcej kalorii (aż 450!). Wszystkie zawierają syrop glukozowo-fruktozowy. Czym różni się on od zwykłego cukru?
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2010/09/25 15:21
    Moim zdaniem w przepisie z linku jest zdecydowanie za dużo węglowodanów prostych występujących pod postacią miodu, cukru, syropu. Jeżeli takie płatki miałyby pełnić funkcję zdrowotną, dodałabym minimalną ilość miodu, tylko po to, aby delikatnie skleić surowce. Osobiście nie polecam żadnych gotowych mieszanek musli czy crunchy, granoli itp.. Zazwyczaj znajduje się w nich kilka różnych substancji słodzących, nie służących naszemu zdrowiu. Co do kaloryczności - po pierwsze musimy mieć świadomość, że są to naturalne surowce i wartość energetyczna na opakowaniu jest wartością średnią, która może swobodnie ulegać wahaniom. Także wspomniane Crunchy w wyprodukowanej pierwszej partii mogą posiadać np. 410 kcal, a w drugiej już 450 kcal. Poza tym w każdym produkcie, ważniejszy jest rodzaj i udział poszczególnych składników, a nie tylko wartość energetyczna.
    Syrop glukozowo fruktozowy, nazywany również izoglukozą lub syropem wysokofruktozowym otrzymuje się poprzez izomeryzację (przemianę) glukozy do fruktozy drogą enzymatyczną. Używa się go w "zastępstwie" sacharozy przy produkcji wielu produktów spożywczych. Dlaczego? Ponieważ jest wygodniejszy w użyciu (pod postacią syropu, a nie substancji, którą dopiero trzeba rozpuścić), posiada większą słodycz, jest szybciej i intensywniej wyczuwalny, jest bezbarwny (w przeciwieństwie do lekko mętnego, żółtawego roztworu sacharozy), nie ulega krystalizacji. Według wielu artykułów medycznych, ma on predyspozycje do łatwiejszego odkładania się w organizmie pod postacią tkanki tłuszczowej.
  • Pani Izabelo, chciałabym zadać Pani pytanie odnośnie do płatków śniadaniowych typu "corn flakes" .. Nie chcę podawać zbędnych szczegółów, ale .. zdarzyło mi się zjeść na raz (w trakcie max. 15 min) prawie 200gramową paczkę płatków ryżowych (takich jak kukurydziane). Nie mam wątpliwości, że była to głupota itd. itd.. ale zwracam się do Pani jako do doświadczonego dietetyka - czy takie produkty są mocno przetworzone? Zawierają prawie same węglowodany (w takiej porcji jest ich ok. 140g) i zastanawia mnie jak długo mogą wędrować przez mój układ pokarmowy i czy wyrządziłam tym swojemu organizmowi dużą szkodę. Niestety wchłonęłam je bezpośrednio przed snem. Staram się pić dużo płynów, bo wydaje mi się, że taki posiłek jest zbyt zapychający (i przez to chyba "męczący"), a chciałabym możliwie jak najskuteczniej załagodzić nieprzyjemne konsekwencje takiego obżarstwa. Pomoże mi Pani? Doradzi coś tak aby możliwie jak najpłynniej pozbyć się resztek z organizmu? Pozdrawiam i niecierpliwie czekam na rozsądne wskazówki.
  • mariszszka 2012/01/27 10:36
    @bayaderka, może to Cię zainteresuje: http://www.doz.pl/czytelnia/a2013-Naturalny_sposob_na_przejedzenie
  • Patulineczka 2012/02/25 10:28
    Uwielbiam te płatki. Codziennie rano przygotowuję sobie miseczkę z 50 g płatków żytnich, kubeczka jogurtu naturalnego 250 g, łyzki nasion dyni, łyżki nasion słoncznika, łyżki otrębów żytnich, łyżki kakao niskotłuszczowego niesłodzonego + 200 ml soku pomidorowego. Całość ma ok. 450 kcal. Jestem tak syta, że nie potrzebuję tak naprawdę drugiego śniadania, ale jem je, bo wiem, że nie wolno opuszczać posiłków, bo to się zemści napadem głodu wieczorem. Polecam goroąco te płatki! Żyto odchudza, syci i utrzymuje niski poziom cukru we krwi nabardziej ze wszystkich innych zbóż!
  • Karolina 2012/09/16 11:32
    Ciekawi mnie czy te płatki przygotowuje się jak owsiane, tzn gotuje z wodą/mlekiem i wychodzi taka 'owsianka'?? czy są one przygotowane bezpośrednio do spożycia np z jogurtem? Bo zakupiłam właśnie taka paczkę i nie wiem jak je jeść;) Z góry dziekuję za odpowiedź:)
  • Wychodzi pyszna 'owsianka' ;)
  • witam mam pytanie - czy wiecie może ile kcal będą mieć płatki żytnie gotowane na wodzie? jest mi to bardzo potrzebne, bardzo proszę o odp. dziękuje, pozdrawiam
  • a nie możesz zważyć ich przed ugotowaniem? woda nie dostarcza kcal
  • nucha92 - napisalam konkretne pytanie, i proszę o konkretna odpowiedź! woda nie ma kcal kazdy o tym wie ale zachodzace procesy biochemiczne podczas gotowania pł
    atków w wodzie (akurat tych, bo te akurat jem) zmieniają ich kalorycznosc i IG, jest mi to potrzebne i tak jak napisalam poproszę o konkret.
    Pani Izabelo może pani będzie wiedziała?
  • to chyba zależy od stopnia rozgotowania...
  • Maciej[autor ilewazy.pl] 2014/02/24 15:43
    vvv.@: Musiałabyś się zgłosić do laboratorium badającego żywność z Twoją porcją płatków, żeby otrzymać "konkretną" odpowiedź na takie pytanie. Do codziennego szacowania wartości odżywczej założenie o niezmienności wartości odżywczych po gotowaniu jest wystarczające i nie zamierzamy wchodzić tutaj głębiej (nie mamy możliwości technicznych i nie uważamy, że to jest potrzebne w codziennym szacowaniu). Jeśli patrzysz na to z innej perspektywy (wychodząc poza ciekawość i codzienne szacowanie wartości odżywczych) to niestety nie będziemy mogli pomóc.
  • Panie Macieju to bardzo dziwne a zarazem zastanawiające - makarony, kasze itp. są podane po ugotowaniu a płatki NIE. dlatego uznalam też, że zadam pytanie na ten temat. "kto pyta nie błądzi" szkoda ze gotowanych platkow "nie bierzecie pod uwagę w codziennym szacowaniu wartosci odżywczych" tak jak niczym nie różniacych się kasz, makaronów, ryży, nasion strączkowch które też trzeba ugotować. jak mniemam do wyzej wymienionych produktow macie warunki techniczne... przynajmniej części.. ; )
    ps. dla sportowców ma to znaczenie, proszę nie uogulniać. pozdrawiam
  • vvv. - zadałaś pytanie, ile kalorii będą miały takie płatki, a nie ile będą ważyły. Otóż kalorii będą miały tyle samo co użyta ilość suchych płatków (a rzeczony sportowiec odmierzając starannie poszczególne składniki swoich zbilansowanych posiłków zapewne uwzględni wagę suchego produktu. I niezależnie od tego czy ugotuje je w łyżce wody czy 3 litrach - powstała "potrawa" będzie miała taką samą liczbę kalorii.
  • Maciej[autor ilewazy.pl] 2014/02/24 18:19
    @vvv.: W poprzedniej Twojej wypowiedzi wspominasz o procesach biochemicznych, więc moja odpowiedź jest taka, że nie jesteśmy w stanie pomóc. Tutaj powyżej poruszasz temat zmiany objętości po dodaniu wody i ugotowaniu i co za tym idzie zagęszczenie/rozrzedzenie wartości w przeliczeniu na 100 g. Nie można tego utożsamiać, bo to są różne tematy.

    Podsumowując to, co dotychczas wynika z Twojej wypowiedzi mogę napisać tak:
    Biorąc pod uwagę cały kontekst Twojej wypowiedzi nie masz racji, że zmieni się kaloryczność po ugotowaniu.

    Wartość odżywcza płatków po ugotowaniu się nie zmieni, jednak zmieni się ich objętość i masa w związku z dodaniem wody co wpłynie na wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 g gotowego produktu. Jak duża będzie to zmiana na tą chwilę nie potrafię powiedzieć, bo tak jak zauważasz nie mamy zważonych ugotowanych płatków.

    Ogólnie łatwiej będzie szacować wartości z porcji płatków suchych (bo wtedy nie trzeba uwzględniać masy wody w przeliczeniach). Nie wykluczone, że zważamy płatki ugotowane, jednak nie wiem kiedy to nastąpi. Trzeba pamiętać, że szacowanie z produktów ugotowanych w przeliczeniu na 100 g jest obarczone większym błędem niż z produktów suchych (znaczący wpływ będą miały czas gotowania i ilość użytej wody).



  • Eia wprowadzasz ludzi w błąd! znalazłem stronę o płatkach akurat owsianych: http://www.fatsecret.pl/kalorie-wartości%C2%A0odżywcze/ogólny/płatki-owsiane-(gotowane-w-wodzie-bez-soli-niewzbogacone) JEST ZNACZNA RÓŻNICA! pomiędzy ugotowanymi a suchymi (myślę ze chodzi tutaj o bardzo dobrze namoczone płatki a potem podgotowane) i jeszcze jeden przykład - spójrz na kasze gryczaną w 100g suchej jest 336kcal a ugotowanej w 100g - 102kcal więc dany produkt po ugotowaniu nie może mieć tyle co suchy, zachodzą reakcje biochemiczne dlatego kaloryczność się zmienia (objętość też) wszytsko zalezy od ilości płynu.

    w takim razie dlaczego zmienia się kaloryczność ugotowanych kasz i makraonów, a dlaczego nie płatków? objętość w 2 pierwszych produktach też się zwiększa
  • mezx, aaaaaaaaaa, nie wierzę, w to co czytam... Serio, ręce opadają... Ileż razy trzeba wałkować ten sam temat? Panie Macieju, jak widać niektórym osobom nie pomogą niestety żadne wyjaśnienia. Pozostaje mi tylko życzyć Pani Izabeli i Panu niezglębionych pokładów anielskiej cierpliwości i wyrozumiałości dla pewnych użytkowników. Pozdrawiam ;)
  • Maciej[autor ilewazy.pl] 2014/02/24 21:15
    @mezx: Eia ma w 100% rację, w tym przypadku Ty wprowadzasz w błąd. Porcja płatków przed i po dostarczy tyle samo energii, ale porcja po będzie ważyła więcej ze względu na wchłoniętą wodę i tym samym w przeliczeniu na 100 g produktu po ugotowaniu wartości wyjdą niższe.

    Dla Twojego przykładu z kaszą:
    Owszem kasza sucha ma 336 kcal na 100 g i może mieć ok. 100 kcal na 100 g po ugotowaniu i nie ma tu sprzeczności.

    Przed ugotowaniem masz 100 g kaszy, a ta sama kasza napęcznieje i będzie ważyła 330 g po ugotowaniu. To jest klucz do zrozumienia dlaczego jedno i drugie stwierdzenie jest prawdziwe. Po ugotowaniu Twoja porcja kaszy nie waży 100 g, tylko 330 g a nadal dostarcza tyle samo energii (bo tylko wchłonęła wodę, która nie dostarcza energii).

    Dobrze to widać na przykładzie ryżu w woreczku, suchy ryż zajmuje tylko fragment objętości woreczka a po ugotowaniu wypełnia go całkowicie (to samo się dzieje w przypadku innych produktów jak kasze, makarony, płatki, te produkty chłoną wodę podczas gotowania) i taki woreczek po ugotowaniu waży znacznie więcej ale cały czas dostarcza tyle samo kalorii (wchłonął tylko wodę, ale dostarczana ilość energii się nie zmieniła).

    I teraz, skoro wiemy, że kasza waży więcej a dostarcza tyle samo kalorii to co się dzieje? Przed masz ok. 330 kcal na 100 g a po masz nadal 330 kcal ale już nie na 100 g tylko na 330 g (bo napęczniała i wchłonęła wodę). To teraz z proporcji po ugotowaniu: 330 kcal / 330 g = x / 100 g czyli x = 100 kcal więc po ugotowaniu w 100 g masz ok. 100 kcal (ale cała Twoja porcja nadal dostarcza tyle energii co na początku, jedynie waży teraz więcej).

    Daj znać jeśli coś jeszcze jest dla Ciebie niejasne.
  • Już jaśniej się chyba nie da ;)
  • Trzeba je gotować/zalewać wrzątkiem? Ja jem na surowo z jogurtem i są dobre, nie mam żadnych dolegliwości.

    A jakby ugotować z nich "owsiankę", to jak będzie się nazywać? Żytnianka? Bo chyba nie żytniówka ;)

Dodaj komentarz na temat ważenia

Oceń smak i właściwości produktu. Podziel się ciekawym przepisem, napisz jak wykorzystujesz go w kuchni. Jeśli produkt jest dla Ciebie nowością nie krępuj się pytać o sposób przyrządzania czy dostępność.

Możesz dodać komentarz jako niezalogowany lub zaloguj się albo zarejestuj aby w pełni korzystać z ileważy.pl

Zobacz jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu

Jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu?

  • powiąż komentarze z Twoim kontem użytkownika
  • nie czekaj na moderację komentarzy
  • zarezerwuj swój podpis / pseudonim
  • podstawowe konto jest darmowe a rejestracja trwa ok. minutę