Łyżka kaszy jęczmiennej pęczak

Kasza jęczmienna pęczak

Łyżka kaszy jęczmiennej pęczak waży 15g.

  100g na zdjęciu (15 g)
Energia 343 kcal 51 kcal
Białko 9,0 g 1,4 g
Tłuszcz 2,0 g 0,3 g
Kwasy tłuszczowe nasycone 0,4 g 0,1 g
Węglowodany 69,5 g 10,4 g
Błonnik 5,4 g 0,8 g
Sól 0,0 g 0,0 g

Kasza jęczmienna pęczak kalorie w 100g: 343kcal

Zobacz więcej: łyżka 15g kasza jęczmienna pęczak

Ostatnia aktualizacja: 2016.12.29

Ważenie dodano: 2009.10.05 w kategorii Produkty zbożowe

Dzienne zapotrzebowanie

Porcja ze zdjęcia dla 2000 kcal
pokaż dla mojego zapotrzebowania


Mamy 20 opinii na temat ważenia - napisz własną

 • A po ugotowaniu to ile waży?
 • Izabela[autor ilewazy.pl] 2010/07/29 11:13
  Ważyć pewnie będzie podobnie, ale będzie posiadać inne wartości ;)
  Za jakiś czas pewnie ją umieścimy, ale przyznam szczerze nie wiem w jakim terminie, bo spośród wszystkich możliwych kasz, ta najrzadziej występuje w mojej kuchni...
 • :) to czekam z niecierpliwością na zamieszczenie ugotowanej wersji
 • poczwarka 2010/12/15 15:02
  Chwileczkę, jak mogą się zmienić jej wartości odżywcze po ugotowaniu?! Od wody kalorii ani nie ubędzie, ani nie przybędzie. Tak samo nie zmieni się skład kaszy - nadal będzie miała tyle samo węglowodanów, tłuszczy i białek.
  Mylimy tu chyba pewne pojęcia... Z pewnością po ugotowaniu zmieni się indeks glikemiczny tej kaszy (będzie wyższy) a tym samym będzie mniej zdrowa niż surowa. No ale kto by jadł surową?:)
 • nie, mysle, ze wszystko jest w porzadku. chodzi mianowicie o wage lyzki kaszy i jej wartosci odzywcze - wchlonieta woda powiekszy ziarenka, przez co beda wazyc wiecej i wiecej miejsca zajmia na lyzce. podobnie jest z ryzem.
 • Ale w takim przypadku kaloryczność nie powinna się zmienić bo woda nie ma kcal prawda? Z drugiej strony to 40 gram kaszy surowej a następnie ugotowanej powinno mieć tyle samo kalorii ?
 • ale pani Izabeli chodziło o ŁYŻKE czyli łyzka surowej kaszy bedzie wazyc tyle samo ile łyzka ugotowanej, ale ugotowana bedzie miec mniej kcal. rozumiecie?
 • Tak rozumiem, zazwyczaj tylko ważyłam surową i w ten sposób liczyłam kalorie i dlatego się zaniepokoiłam....
 • Izabela[autor ilewazy.pl] 2011/06/01 15:47
  Aby rozwiać wątpliwości, podam pewien przykład:
  Łyżka surowej kaszy pęczak waży 15 g i posiada 50 kcal. Podczas gotowania kasza pęcznieje od wody i jej waga wzrośnie do 45 g (czyli zwiększy objętość 3 krotnie). Również posiadać będzie 50 kcal. Ale ta ilość nie zmieści się już na jednej łyżce, tylko na trzech. Każda z łyżek ugotowanej kaszy ważąca 15 g, będzie zawierać ok. 17 kcal (a 3 łyżki, czyli ugotowana całość 50 kcal).
  Czy rozumiecie mój przekaz?
 • Już rozumiem wszystko :D. Jak widać czasem mój tok myślowy jest do niczego:D Dziękuję bardzo a pęczak uwielbiam :D
 • moje pytania brzmi; jaki jest IG kaszy moczonej w wodzie o tem maksymalnej 41 stopni C i jak zmienia się struktura enzymatyczna (białkowa ) a tym samym wartość odżywcza produktu poddanego działaniu wysokiej temperatury?
 • świnkers 2012/08/26 18:09
  @ Poczwarka - Jeśli chodzi o wartość odżywczą, zmienia się ona pod wpływem wysokich temperatur. Trzeba pamiętać, że każdy produkt zbożowy jest dość bogaty w witaminy z grupy B (i nie tylko). Są one bardzo wrażliwe na wysokie temperatury a takie niewątpliwie występują podczas gotowania. Dla przykładu w 100 g kaszy pęczak przed gotowaniem ilość witaminy B1 wynosi 0,14 mg natomiast po ugotowaniu 0,11 mg; niacyny jest przed gotowaniem 2,19 a po 1,97, również ilość witaminy zmienia się z 0,47 mg przed na 0,36 mg po ugotowaniu. Oczywiście ich ilość może być nie tylko niszczona wysoką temperaturą ale i mogą być wypłukiwane wodą podczas gotowania. Warto pamiętać również o składnikach mineralnych które też nie są obojętne na temperatury.
 • hello kitty 2012/11/20 10:57
  Poproszę o ważenie ugotowanego pęczaku.
  Widzę, że dodawanie propozycji jest wstrzymane. Zdaję sobie sprawę, że propozycji mają Państwo mnóstwo :)
  Myślę, że pęczak jest statnio popularny bardziej (risotto z pęczaku) i ułatwiłoby to pracę w kuchni wszystkim przeliczającym wagi jak i wartości odżywcze.
 • Ale waga ugotowanej łyżki zależy od wielu czynników i kazda ugotowana lyzka bedzie miala inną wage, raz pęczak zwiekszy objętość 3 razy raz 3,5 moj czasami nawet 4 razy
 • hello kitty 2012/11/22 08:28
  Oczywiście, ale nie są to aż tak wielkie różnice. Poza tym w takich wypadkach biorę zwykle pod uwagę szklankę danego produktu. Wtedy to też daje lepsze porównianie.
 • Świetne ważenie, uwielbiam pęczak!
 • Pani Izo, czemu pęczak najrzadziej gości w Pani kuchni? Względy czysto smakowe czy też jest mniej wartościową kaszą?
 • Izabela[autor ilewazy.pl] 2014/08/28 21:40
  @Fishhh: Tak, względy czysto smakowe ;)
 • Sprawdziłam u siebie... łyżka surowego pęczaku waży 15g, ale... ugotowanego 25g (nie jak we wcześniejszej odpowiedzi 45g). Dodam, że gotowałam w lekko osolonej wodzie.
 • Izabela[autor ilewazy.pl] 2016/03/13 20:43
  @pivo: Bardzo proszę o dokładne przeczytanie treści komentarza raz jeszcze: http://www.ilewazy.pl/lyzka-kaszy-peczak#komentarz-3119
  Nie napisałam, że łyżka gotowanego pęczaku będzie ważyć 45 g, tylko że łyżka suchego pęczaku waży 15 g i po napęcznieniu wodą podczas gotowania masa wzrośnie do 45 g i cytuję: "Ale ta ilość nie zmieści się już na jednej łyżce, tylko na trzech. Każda z łyżek ugotowanej kaszy ważąca 15 g..."
  Ponadto, łyżka gotowanej kaszy pęczak została zważona kilka miesięcy później i rzeczywiście masa wynosiła 15 g: http://www.ilewazy.pl/lyzka-ugotowanej-kaszy-jeczmiennej-peczak

Dodaj komentarz na temat ważenia

Oceń smak i właściwości produktu. Podziel się ciekawym przepisem, napisz jak wykorzystujesz go w kuchni. Jeśli produkt jest dla Ciebie nowością nie krępuj się pytać o sposób przyrządzania czy dostępność.

Możesz dodać komentarz jako niezalogowany lub zaloguj się albo zarejestuj aby w pełni korzystać z ileważy.pl

Zobacz jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu

Jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu?

 • powiąż komentarze z Twoim kontem użytkownika
 • nie czekaj na moderację komentarzy
 • zarezerwuj swój podpis / pseudonim
 • podstawowe konto jest darmowe a rejestracja trwa ok. minutę