Ziemniaki fioletowe

3 fioletowe ziemniaki ważą 195 g. Po usunięciu części niejadalnych ważą 155 g.

  100g na zdjęciu (155 g)
Energia 72 kcal 112 kcal
Białko 1,7 g 2,6 g
Tłuszcz 0,0 g 0,0 g
Węglowodany 24,8 g 38,4 g
Błonnik 3,0 g 4,7 g

Ziemniaki fioletowe kalorie w 100g: 72kcal

Zobacz więcej: porcja fioletowe ziemniaki 155g

Ostatnia aktualizacja: 2016.12.18

Ważenie dodano: 2016.05.22 w kategorii Warzywa i ich przetwory

Dzienne zapotrzebowanie

Porcja ze zdjęcia dla 2000 kcal
pokaż dla mojego zapotrzebowania


Producent: Holstar Sp. z o.o.

Mamy 8 opinii na temat ważenia - napisz własną

  • Na pierwszy rzut oka, na miniaturce, wyglądają jak jakieś gryzonie :D Róznią się w smaku od normalnych ziemniaków?
  • Wielokolorowa 2016/05/22 23:15
    "Ziemniaki Vitelotte (tak właśnie nazywają się te na zdjęciu powyżej) to źródło witamin i minerałów. Zwierają błonnik, białko, węglowodany, witaminy: A, B1, B2, B3, B6, C oraz potas, magnez, żelazo i wapń. Fioletowe ziemniaki są bogate w przeciwutleniacze: antocyjanty, karotenoidy, kwas fenolowy, które obniżają ciśnienie i pomagają organizmowi zapobiec wcześniejszemu starzeniu się. Są nisko kaloryczne, bowiem zawierają małą ilość tłuszczu, a wręcz powstrzymują przybieranie na wadze.

    Doskonale sprawdzają się w kuchni. Nadają się do gotowania, smażenia i pieczenia. Efektowny fioletowy kolor pozostaje również po obróbce termicznej, co znacznie podnosi wartość ziemniaka. Można przyrządzać z nich puree, który ma maślany, kremowy smak trochę przypominający orzechy. Vitelotte nadają się do sałatek, mięs i serów. Przygotowuje się z nich smakowite chipsy i frytki."

    Hmm...brzmi nieźle! :D
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2016/05/23 19:27
    Już od dawna z przyjemnością oglądam na blogach kulinarnych fotki na których widnieją potrawy z dodatkiem fioletowych ziemniaków. Gdy zobaczyłam je w sklepie, nie mogłam przejść obok nich obojętnie ;)
    W ofercie rynkowej można znaleźć różne odmiany fioletowych ziemniaków.
    Jak się okazało, zakupione przeze mnie ziemniaki, nie były tak pięknie kolorowe, jak w grafice Google ;)
    Blisko płowa z opakowania (750 g) posiadała po obraniu jasne ubarwienie.
    Po ugotowaniu jeszcze w większym stopniu utraciły swoją barwę. Jeżeli chcielibyśmy ją zachować, najlepiej takie ziemniaki ugotować w łupinkach na parze lub upiec w piekarniku. Ja akurat w danym dniu nie miałam takiej możliwości.
    Nie wyczuliśmy z Maciejem jakiejś specjalnej różnicy smakowej pomiędzy "zwykłymi" ziemniakami. Może nieco bardziej słodkie ?
    Strukturę posiadały zwartą, nadającą się do przeznaczania na sałatki.
    Nie mówię im nie, ale następnym razem z chęcią wypróbuję od innego producenta.
    Sałatka z dodatkiem mocno fioletowych ziemniaków z pewnością pięknie by się prezentowała :)
    Jako miłośniczka kotów, nie mogłam się oprzeć, żeby nie wstawić tej oto fotki:
    http://goo.gl/69c9pY
    Podpis pod zdjęciem: Fioletowe ziemniaki można wykopywać przy użyciu rudej kociej wykopywarki ;)
  • Jakiś czas temu moją uwagę przykuł przepis znaleziony w internecie; zupa o obłędnym kolorze ;)
    http://pinkcake.blox.pl/2014/01/Zupa-krem-z-porow-i-fioletowych-ziemniakow.html
    To chyba właśnie takie ziemniaczki?
  • Pani Izo, to wasz kotek? Cudny:) Ja tez mam konkretnego bzika na punkcie zwierzat, zwlaszcza kotow. A takie wykopywarki sa dostepne w roznych kolorach i wielkosciach, sa niesamowite i wielofunkcyjne, hehe ;) Najwazniejsze, ze mozna sie do nich tulic.
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2016/05/28 09:11
    @Tvk_91: Tak, dokładnie. Ziemniaki musiały posiadać intensywne ubarwienie już przed obróbką cieplną.
    @zubikacja: Nie, nie nasz ;) Zdjęcie pochodzi z bloga ogrodniczego.
  • Zawsze chciałam ich spróbować (pewnie ożywiłyby pięknie każde danie), tak samo jak kolorowe marchewki i kolorowe kukurydze, jednak one są praktycznie nieosiągalne w Polsce :P
  • :) Fioletowe (a także różowe) ziemniaki uprawiam w ogródku od kilku lat-pochodzą genetycznie od dzikich odmian prawdziwych ziemniaków i sa bardzo wartościowe. Odmiana pokazana w ważeniu nie jest oryginalną odmianą Vitelotte-bo to są pochodzące z Andów- wąsko-podłużne nieduże ziemniaki o najsilniejszym wysyceniu miąższu antocyjanami spośród dostępnych odmian. Niestety wiele odmian hodowlanych-liliowych,fioletowych i niebieskich- ponieważ ma zastrzeżone nazwy rejestracyjne-to są u nas sprzedawane z tą mylącą nazwą Vitelotte-ale że nimi nie są widać już po kształcie bulw...Do tego odmiany różnia się i intensywnością koloru i rodzajami miąższu (np.Blue Salad absolutnie nie nadają się na piure-wyłącznie na sałatki,St Gallen są bardziej uniwersalne podobnie jak Burgundy Highland Red) .Jeszcze odnośnie koloru-znikoma ilość posiada w stanie surowym jednolity kolor-z reg jest to ciemniej wysycone wnętrze a pod skórką jaśniejsze, albo całość marmurkowa-po ugotowaniu/upieczeniu w mundurkach kolor w bulwie całkowicie się wyrównuje i miąższ ma jednolicie taki sam kolor. Niemniej to są bardzo zdrowe i piękne ziemniaki ale nigdy-absolutnie nie można ich gotować obrane albo pokrojone! wszystko co cenne wypłukuje woda stąd tez mamy brzydkie, jaśniejsze kolory miąższu a często wręcz fiolet przebarwi się na zielono w zetknięciu z wrzątkiem. Gotujemy je w mundurkach, w całosci-potem obieramy. Co innego kiedy użyjecie ich do pieczenia lub smażenia na tłuszczu-nie stracą koloru.Mozna zrobić kolorowe frytki, polecam pokrojenie surowych na cieniutkie plasterki-ułożyć je na pasku rozwałkowanego ciasta np. filo lub croissant albo pizzowego,na to plasterek szynki-zwinąć w roladke-roladki ustawić ściśle na blaszce,posypac szczypta parmezanu i zapiec w piekarniku. Milunia-kolorowe ziemniaki sa bez problemu już od paru lat dostępne przez internet od rolników-sama od lat je popularyzuję w PL :) choć wybór odmian w porównaniu np. z USA jest bardzo ubogi-niestety trudno do nas sprowadzić materiał do rozmnożenia... W moim regionie od tego roku pojawiły się tez w hipermarketach-choć oczywiście w cenie x 4 ;)

Dodaj komentarz na temat ważenia

Oceń smak i właściwości produktu. Podziel się ciekawym przepisem, napisz jak wykorzystujesz go w kuchni. Jeśli produkt jest dla Ciebie nowością nie krępuj się pytać o sposób przyrządzania czy dostępność.

Możesz dodać komentarz jako niezalogowany lub zaloguj się albo zarejestuj aby w pełni korzystać z ileważy.pl

Zobacz jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu

Jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu?

  • powiąż komentarze z Twoim kontem użytkownika
  • nie czekaj na moderację komentarzy
  • zarezerwuj swój podpis / pseudonim
  • podstawowe konto jest darmowe a rejestracja trwa ok. minutę