Prażona ciecierzyca

Fot. Fotolia

Nie wyobrażasz sobie seansu filmowego bez popcornu? Spotkanie z przyjaciółmi nie może obyć się bez chipsów? Podjadasz w ciągu dnia słone orzeszki? Jeśli lubisz przegryzać solone przekąski, powinieneś wiedzieć, że większość takich produktów dostępnych w sklepach jest bardzo niezdrowa. Zawierają one mnóstwo soli, a dodatkowo tłuszcze nasycone i tłuszcze typu trans, które sprzyjają występowaniu chorób układu krążenia. Często producenci dodają do nich wzmacniacze smaku i aromatu oraz konserwanty. Zdecydowanie zdrowszą alternatywą będzie samodzielne przygotowanie słonych przekąsek. Poniżej przedstawiamy kilka prostych przepisów.

Pikantne krakersy pełnoziarniste

Składniki:

szklanka mąki pszennej typ 500 (130 g)

szklanka mąki pszennej pełnoziarnistej (130 g)

3 łyżki oleju rzepakowego (30 g)

1 łyżeczka proszku do pieczenia (4 g)

6 łyżek sezamu (60g)

woda – do uzyskania odpowiedniej konsystencji

rozmaryn suszony – 2 łyżeczki lub więcej, według uznania

sól, słodka i ostra papryka, odrobina chilli, czarny pieprz, szczypta kurkumy

Składniki suche (mąka, sezam, proszek do pieczenia, przyprawy) wrzucić do miski, wymieszać, dodać wodę oraz olej. Zagnieść ciasto (konsystencję ustalić za pomocą wody). Rozwałkować na dość cienki placek (około 3-4 mm) i wykrajać krakersy w kształcie rombów. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza, aż krakersy będą rumiane. Należy pilnować procesu pieczenia, ponieważ krakersy łatwo się przypalają.

Takie krakersy można podawać z hummusem, guacamole, pastą warzywną lub jogurtowym dipem.

Orzeszki z cieciorki

Składniki:

ciecierzyca (nasiona suche) – szklanka (180 g)

olej rzepakowy lub oliwa z oliwek – 3 łyżki (30 g)

przyprawy – papryka słodka, ostra, papryka wędzona, pieprz czarny, sól ziołowa, zioła prowansalskie

Ciecierzycę zalać wodą i zostawić na noc. Następnego dnia zlać wodę z moczenia, ciecierzycę przełożyć do garnka, zalać świeżą wodą i gotować aż zmięknie (około 50-60 minut). Odcedzić.

Ciecierzycę polać olejem/oliwą, doprawić przyprawami. Piec w piekarniku (na blasze wyłożonej papierem do pieczenia) nagrzanym do 180-190 stopni Celsjusza do momentu, aż cieciorka będzie chrupiąca.

Chipsy z buraków i marchewki:

Składniki:

2 średnie buraki (210 g)

4 średnie marchewki (180 g)

Olej rzepakowy – 2 łyżki (20g)

Odrobina soli

Warzywa obrać ze skórki lub tylko dokładnie wyszorować. Pokroić na bardzo cienkie plasterki (najlepiej za pomocą obieraczki do warzyw), wrzucić do miski, dodać olej i wymieszać. Wyłożyć na blachę z papierem do pieczenia, lekko posolić. Piec w piekarniku nagrzanym do 140 stopni Celsjusza z termoobiegiem (najlepiej z lekko uchylonymi drzwiczkami). Należy kontrolować proces pieczenia, ponieważ chipsy łatwo się przypalają.

Słone przekąski, które można kupić w sklepach

Asortyment zdrowej żywności jest obecnie ogromny, dlatego bez problemu można w większości sklepów znaleźć zdrowsze zamienniki słonych przekąsek. Są one dobrą alternatywą dla osób, które nie mają czasu lub możliwości przygotowywać przekąsek samodzielnie.

W sklepach można kupić:

- Chipsy z warzyw (np. buraków, pomidorów, pasternaku, marchewki)

- Krążki/wafelki kukurydziane/ryżowe z dodatkami., np. z nasionami chia

- Piramidki z ekspandowanych ziaren zbóż.

Fani słonych przekąsek, którzy chcieliby jeść zdrowo, nie muszą z nich całkowicie rezygnować. Wystarczy poświęcić kilka kwadransów, aby wyczarować pyszne i zdrowe przekąski w zaciszu własnej kuchni.