Suplementy diety


Fot. Fotolia


Odchudzasz się i zastanawiasz, czy warto kupić suplement wspomagający odchudzanie? Asortyment tej grupy produktów jest olbrzymi, a producenci prześcigają się w zapewnieniach, że ich preparat jest najskuteczniejszy. Czy suplementy na odchudzanie działają? Czy warto je stosować?


Suplementy diety


Należy zaznaczyć, że suplementy diety traktowane są w świetle prawa jako żywność, nie zaś jako leki. Nie podlegają więc kontroli farmaceutycznej. Producent wprowadzający suplement diety na rynek nie musi przeprowadzać badań klinicznych, wykonywać kontroli jakości ani sprawdzać interakcji z lekami. W praktyce oznacza to, że nie wiadomo, czy dany suplement w ogóle wykazuje korzystny wpływ na organizm człowieka. Nie można też przewidzieć konsekwencji łączenia go z lekami czy innymi suplementami.


Na rynku dostępne są suplementy wspomagające odchudzanie zawierające m.in.:


Błonnik pokarmowy – wspomaga on pracę jelit (zapobiega zaparciom); chłonie wodę w przewodzie pokarmowym i pęcznieje, dając uczucie sytości; pomaga obniżać poziom cholesterolu we krwi i reguluje stężenie glukozy. Trzeba pamiętać, że błonnik pochodzący z tabletek łatwo przedawkować, co może powodować bóle brzucha, wzdęcia i zmniejszone wchłanianie witamin oraz minerałów. Naturalne źródła błonnika w diecie to: warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i otręby.


Chrom – jego zadaniem jest obniżanie apetytu (szczególnie na słodycze) i regulowanie gospodarki węglowodanowej; badania nie są jednak zgodne, czy suplementy chromu są rzeczywiście skuteczne. Co więcej, mogą one wchodzić w interakcje z innymi lekami, np. niektórymi lekami przeciwbólowymi czy insuliną oraz powodować nieprzyjemne skutki niepożądane, np. bóle głowy, bezsenność, rozdrażnienie. Naturalnym źródłem chromu są: kakao, szpinak, pełnoziarniste produkty zbożowe, mięso i ryby, sery, jaja.


Chitynę – jest to substancja izolowana z pancerzyków skorupiaków, która w przewodzie pokarmowym tworzy żele zmniejszające wchłanianie tłuszczu, a więc ilość przyswajanych kilokalorii. Badania nie potwierdzają jednak jednoznacznie, że wspomaga to proces odchudzania. Podobne działanie wykazuje błonnik pokarmowy zawarty w pełnoziarnistych produktach zbożowych, warzywach i owocach.


CLA – czyli sprzężony kwas linolowy, który ma przyspieszać utratę tkanki tłuszczowej poprzez wzrost lipolizy. Badania wskazują jednak na niewielki wpływ CLA na redukcję masy ciała. Naturalnym źródłem CLA jest przede wszystkim wołowina.


Kwas hydroksycytrynowy (HCA) – zmniejsza syntezę kwasów tłuszczowych, hamuje apetyt i poprawia gospodarkę węglowodanową; badania wskazują na bardzo mały wpływ HCA na ubytek masy ciała.


Zieloną herbatę – teina zwarta w zielonej herbacie może w niewielkim stopniu przyśpieszać przemianę materii; badania wskazują jednak, że wpływ zielonej herbaty na odchudzanie jest niewielki.


Dietetycy i lekarze są zgodni, że najskuteczniejsza w redukcji masy ciała jest odpowiednio zbilansowana dieta niskokaloryczna oraz aktywność fizyczna. Efekty, jakie można uzyskać poprzez stosowanie suplementów diety są znikome w porównaniu z efektami dobrze zaplanowanej diety odchudzającej.