Kolacja dla dwojga


Fot. Fotolia


Kolacja często bywa pomijana, szczególnie podczas stosowania diet odchudzających. Panuje bowiem przeświadczenie, że dzięki temu utrata zbędnych kilogramów będzie następować szybciej. Jest to jednak niekorzystne nie tylko dla samego procesu odchudzania, ale również dla zdrowia.


Nie jedz po 18:00 – prawda czy mit?


Przekonanie, że nie powinno się jeść po godzinie 18:00 jest nadal bardzo powszechne. Wynikać z niego mogłoby, że godzina 18:00 jest w pewien sposób przełomowa czy wręcz magiczna. W rzeczywistości kolację najlepiej jest jeść na 2-3 godziny przed pójściem spać. Jest to okres, w którym układ pokarmowy ma szansę rozpocząć trawienie spożytego posiłku. Dzięki temu procesy trawienia nie będą zaburzać snu. Jeśli dana osoba kładzie się o godzinie 23:00, nie ma potrzeby, aby ostatni posiłek zjadała o godzinie 18:00. Odpowiednia będzie dla niej godzina 20:00.


Tego warto unikać!


Kolacja jest posiłkiem spożywanym w godzinach wieczornych, kiedy większość osób jest mniej aktywna niż w ciągu dnia. Sięganie w tym czasie po produkty wysokokaloryczne, o dużej zawartości tłuszczu czy cukru, może sprzyjać odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Organizm nie ma już bowiem fizycznej możliwości „spalenia” dodatkowej porcji kilokalorii.


Planując kolację warto wystrzegać się:


- Żywności fast food – hamburgerów, hot dogów, kebabów, zapiekanek itd;


- Słodyczy – ze względu na dużą zawartość cukru i tłuszczu;


- Potraw smażonych – są wysokokaloryczne i ciężkostrawne, więc mogą powodować problemy z zasypianiem i wzdęcia;


- Produktów o dużej zawartości cukru – dżemów, konfitur, miodów, napojów słodzonych itd;


- Strączków, kapusty i innych warzyw kapustnych – są ciężkostrawne i działają wzdymająco.


Co jeść na kolację?


Na kolację warto wybierać produkty i potrawy lekkostrawne, które nie będą powodować niestrawności. Zalecane jest więc zrezygnowanie ze smażenia na rzecz pieczenia w rękawie, gotowania w wodzie lub na parze, grillowania lub duszenia. Kolacja powinna być również posiłkiem małym objętościowo, aby nadmiernie nie obciążać przewodu pokarmowego.


Pomysły na zdrową kolację:


- zupa wielowarzywna z dodatkiem kaszy lub ryżu brązowego


- sałatka warzywna z dodatkiem jajek, mięsa lub ryb, pieczywo pełnoziarniste


- kanapki z pieczywem razowym, pastą warzywną, rybną lub jajeczną, warzywa


- warzywa pieczone z sosem czosnkowym na bazie jogurtu


- makaron z sosem z pieczonych warzyw, oprószony startym serem mozzarella.


Kolacja jest równie ważna co śniadanie czy obiad. Jej pomijanie może powodować silne uczucie głodu przed snem, które sprzyja wieczornemu podjadaniu przypadkowych produktów. Warto więc zaplanować lekką i niewielką objętościowo kolację, która nie będzie zaburzać spokojnego odpoczynku w nocy.