Witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Aktywność witaminy A wykazuje kilka związków o podobnej budowie, m.in. retinol, retinal, beta-karoten (prowitamina A).


Witamina A bierze udział w procesie widzenia (wchodzi w skład rodopsyny, czyli barwnika występującego w pręcikach siatkówki oka), wpływa na stan skóry i błon śluzowych, wzmacnia układ odpornościowy, wpływa na powstawanie białek, lipidów i hormonów tarczycy.


Beta-karoten działa przeciwutleniająco, chroniąc komórki przed działaniem wolnych rodników.


Niedobory witaminy A mogą prowadzić do powstania kurzej ślepoty (zaburzenia widzenia o zmierzchu) oraz zmian na rogówce oka. Dodatkowo objawiają się one suchością i łamliwością włosów, kruchością paznokci, zahamowaniem wzrostu, infekcjami, zmianami zapalnymi dziąseł, suchością skóry, brakiem apetytu, bezpłodnością, chronicznym zmęczeniem.


Nadmiary witaminy A powodują wypadanie włosów, powiększenie wątroby i śledziony, suchość i świąd skóry, wymioty, utratę łaknienia, nudności, bóle głowy, krwawienia z dziąseł. Nadmierne spożycie witaminy A, z uwagi na fakt gromadzenia się jej w wątrobie, może być toksyczne. Jest to szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ nadmiary witaminy A są toksyczne dla rozwijającego się zarodka.


Źródłami pokarmowy witaminy A są: ryby, tran, jaja, wątroba i inne podroby, masło, mleko i produkty mleczne.