Kobieta ze szklanką wody


Fot. Fotolia


Ponad 80% Polaków wypija za mało wody (źródło: http://www.eden.pl/gfx/files/wdb_odwodnieni-polacy_04032014.pdf). Co dziesiąty nie pije jej w ogóle! Raporty spożycia wody nie napawają optymizmem. Polacy piją za mało, a to przekłada się na stan zdrowia, wydajność pracy, samopoczucie i nastrój oraz sprawność umysłową.


Woda – najlepszy napój


W przeciwieństwie do wielu napojów, woda nie dostarcza kalorii oraz nie zawiera cukru, barwników, aromatów ani konserwantów. Cukier zawarty w napojach sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej i rozwojowi próchnicy zębów, a barwniki, aromaty czy konserwanty mogą wywoływać objawy alergiczne.


Dobrej jakości woda mineralna może być dodatkowo źródłem minerałów, m.in. wapnia czy magnezu. Napoje i soki wyprodukowane na bazie wody źródlanej nie mają wyszególnionego składu mineralnego, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że nie zawierają ich wiele.


Komu grozi odwodnienie?


Odwodnienie może pojawić się u osób przebywających w bardzo wysokich temperaturach oraz uprawiających intensywnie sport, które nie uzupełniają płynów utraconych z potem. Narażone są na nie również osoby, które doświadczają biegunek lub wymiotów.


Szczególnie wrażliwe na niedobory wody są niemowlęta, małe dzieci oraz osoby starsze. Dzieci tracą wodę szybciej niż dorośli, przez co są bardziej narażone na niebezpieczne następstwa odwodnienia. Osoby starsze natomiast słabiej odczuwają pragnienie, co sprzyja niedoborom wody w organizmie. W przypadku obu tych grup należy zwracać szczególną uwagę na odpowiednie nawadnianie.


(Nie)typowe objawy odwodnienia


Niedobór wody skutkuje pojawieniem się uczucia pragnienia oraz zmniejszeniem produkcji moczu. Zauważyć można wtedy, że mocz staje się gęstszy i ciemniejszy. Do objawów odwodnienia zaliczyć można również suchość w ustach, zmniejszenie elastyczności skóry, przyśpieszone bicie serca, osłabienie i zawroty głowy, ospałość.


Mało kto kojarzy jednak chroniczne zmęczenie, bóle głowy, zaparcia, problemy z koncentracją, pojawienie się ciemnych worków pod oczami czy skurcze mięśni z tym, że pije za mało wody. Te dolegliwości również mogą być skutkiem odwodnienia.


Jak sprawdzić czy jestem odwodniony?


Najważniejsze jest obserwowanie swojego organizmu. Objawy odwodnienia można bowiem łatwo przegapić. Przydatne może okazać się obserwowanie koloru swojego moczu. U odpowiednio nawodnionej osoby powinien mieć on kolor jasnosłomkowy. W miarę zagęszczania, mocz zmienia swoją barwę na bardziej intensywną, żółtą, bursztynową lub wręcz brązową.


Jak zacząć pić wodę?


Osobom, które do tej pory piły głównie dosładzane napoje, picie wody może okazać się wyzwaniem. Istnieje jednak kilka sposobów, aby skutecznie zacząć ją pić:


Wypij szklankę wody na początek i koniec dnia – szklanka wody wypita zaraz po przebudzeniu oraz wieczorem to pierwszy krok w drodze do wyrobienia nawyku picia wody;


Postaw wodę w widocznym miejscu – trudniej jest zapomnieć o piciu wody, gdy stoi tuż przed nosem;


Wykorzystaj budzik – niech Twój telefon przypomina co godzinę o wypiciu pół szklanki wody;


Połącz picie wody z korzystaniem z toalety – jeśli nie masz możliwości picia wody na bieżąco, po każdorazowym skorzystaniu z toalety, wypij szklankę wody;


Spraw, aby woda była atrakcyjna – dodaj do niej plastry cytryny, limonki, imbiru, ogórka czy listki mięty. Sprawdź jak bardzo zmieni to smak wody;


Uzbrój się w cierpliwość – powstawanie nowego nawyku trwa średnio 21 dni. Nie zrażaj się więc niepowodzeniami, a efekty na pewno cię zaskoczą.


Woda to podstawowy składnik organizmu człowieka. Warto zatem dbać o dostarczenie jej w odpowiedniej ilości i mieć butelkę wody zawsze przy sobie.